קבלת ייעוץ אגרונומי והצעת מחיר

חשיבות בדיקות קרקע לקראת החורף

בתקופה זו של השנה מסיימים את דישון הכותנה ומתחילים את ההיערכות לעיבודי היסוד לקראת זריעות החורף. זו העת לקבל החלטות לגבי שיטת הדישון בה ננקוט, אשר שתשפיע במידה רבה על עיבודי היסוד ואופן הכנת השטח למצע לקראת הזריעה.
ככלים תומכים בקבלת החלטות אלה, מומלץ לבצע בדיקות קרקע. אם מתוכננת הוספת חומר ממקור אורגני כלשהו, נדרשת גם אנליזה לחומר האורגני. המלצה זו נובעת ממגוון סיבות:

 
  1. בעוד שאת החלקות המגדל בעל הניסיון לומד להכיר, הרי שהרכב הזבלים השונים משתנה מאוד כתלות בחומר המוצא של הזבל או הקומפוסט, איכות אחסון הזבל והטיפול בו לפני האספקה ועוד.
  2. חשוב לדעת שחומר אורגני שטרם סיים את תהליכי הפירוק שלו צורך חנקן מהקרקע. צריך לזכור שפיזור חומר אורגני כזה לפני זריעה יכול, בטווח הקצר, לגרום למחסורי חנקן בתחילת הגידול. אם בדיקה מקדימה מעידה על החומר שטרם סיים פירוק מלא, כדאי לשלב 2-3 ק"ג\דונם חנקן בהליך הפיזור.
  3. הרכב ועלות החומר האורגני יקבעו את התמורה הכלכלית של מהלך הפיזור בהשוואה לפיזור דשן כימי. לרוב, בחלקות המראות מחסור בחנקן בלבד אין הצדקה כלכלית לביצוע פיזור חומר אורגני, למעט חלקות שהגיעה שעתן לקבל פיזור זה כחלק מתכנון טיוב קרקע רב שנתי. דישון ב 8-10 ק"ג\דונם חנקן באוריאה יהיה זול יותר מהחלופה האורגנית של פיזור שני קוב זבל או קומפוסט.
 

כחלק מממשק טיוב הקרקע אנו בדשן גת ממליצים, על פיזור חומר אורגני בקרקע לפחות אחת ל 4 שנים. עם זאת חשוב להבין את המשמעויות החקלאיות והכלכליות של מהלך זה.
בהתאם לבדיקות הזרחן בקרקע יקבע אופן יישום דשן מ.א.פ. 12-51-0, במחסורים גדולים מומלץ בפיזור על כל השטח והצנעה בדיסוק קל או באייר סידר, כמות הדשן תקבע ביחס שעל כל מחסור 1 ח"מ זרחן לפי אולסן 4 ק"ג\דונם מ.א.פ. במחסורי זרחן קטנים מומלץ לדשן בפס זריעה במזרעות משולבות, כמות הדשן תקבע ביחס שעל כל מחסור 1 ח"מ זרחן לפי אולסן 2 ק"ג\דונם מ.א.פ. בדישון בפס יש חשיבות לתוספת החנקן כאמון.
באזורים בהם צפי למחסורי אשלגן מומלץ לבצע בדיקות אשלגן בקרקע , בדרך כלל במיצוי CaCl2. במחסור אשלגן מומלץ בדרך כלל דישון באשלגן כלורי, במחסורי אשלגן קטנים יישום אשלגן כלורי מינימום 20 ק"ג\דונם, במחסורי אשלגן גדולים מעל 50 ק"ג\דונם אשלגן כלורי.
ל"דשן גת" מגוון סוגי דשן מוצק לפיזור והכנת שטחי הפלחה.

 

ניתן לקבל אצלנו:

  • אוריאה ומ.א.פ. (12-51-0), בשקי ענק ובשקי 25 ק"ג. לפיזור במדשנות צנטרפוגליות או פנאומטיות, אפשרי גם במזרעות משולבות זריעה ודישון בפס זריעה או בסמוך לשורת הזריעה.
  • אוריאה "אייר סידר" – אוריאה מצופה בחומר ייחודי המונע הדבקות והיווצרות אבקה.
  • מא"פ "אייר סידר" – מא"פ (מונו-אמוניום פוספט) מצופה בחומר ייחודי המשפר את מעבר החומר במכלולי כלי היישום.
  • גרנובלנד "אייר סידר" במגוון נוסחאות N-P.לדישון חנקן וזרחן במהלך יחיד, בסיכות.
 

אנו מציעים השנה גם דשן חנקני נוזלי בתוספת מעכב לייעול הדישון וחסכון מובהק לעומת החלופות הקיימות.

 

למידע נוסף בנושא, הנכם מוזמנים לפנות לנציג דשן גת באזורכם.

ערן בן יעקב, אגרונום
054-4361144
eran@deshengat.co.il

עוגיות

אתר זה משתמש בעוגיות כדי לשפר את הפונקציונליות של האתר, לספק לך חוויית גלישה טובה יותר ולאפשר לשותפים שלנו לפרסם לך.

מידע המפרט על השימוש בעוגיות באתר זה וכיצד ניתן לדחות אותם, ניתן לצפות במדיניות העוגיות שלנו.

על ידי שימוש באתר זה או לחיצה על "אני מסכים", אתה מסכים לשימוש בעוגיות.

דילוג לתוכן